Lars Laj

LARS LAJ® | 6 SAMMU ÖKO-MÄNGUVÄLJAKU LOOMISEKS

Vali toode

Lars Laj

LARS LAJ® | 6 SAMMU ÖKO-MÄNGUVÄLJAKU LOOMISEKS

6 SAMMU ÖKO-MÄNGUVÄLJAKU LOOMISEKS

Tänasel päeval vajab maakera meid rohkem kui kunagi varem, meie kaitset ja austust – Lars Laj organisatsioon hoolib planeedi tulevikust, sest meie jaoks on tähtsaim laste heaolu nii olevikus kui tulevikus. Milline võiks tuleviku mänguväljak välja näha?




Lars Laj disainerid on koostanud 6-etapilise juhendi, kuidas luua tuleviku mänguväljak: mänguala on loodusest inspireeritud ja keskkonnasõbralik, kus lapsed tunnevad end looduse lähedal. Järgnevad etapid selgitavad, millistele kriteeriumitele võiks tuleviku mänguväljak vastata, et olla öko!  

 

1. ETAPP - KESKKONNAHARIDUS


Haridus on võti maailma muutmiseks! Taaskasutus, permakultuur ehk jätkuloomine, zero waste e nullkulu, sorteerimine —  on meile veel uued ja natuke võõrad ideed. Me küll oleme oma halbu harjumusi aeglaselt muutmas aga kipume ikka unustama eesmärgi, mille nimel peaksime tegutsema ja miks seda on vaja. Kui aga julgustaksime oma lapsi keskkonnaküsimustele tähelepanu pöörama siis õpetaksime neid olema looduste suhtes austavad ja hoolivad. Selline mõtteviis tundub meie jaoks veel raske ja võõras aga nende jaoks juba lihtne ja loomulik!

 

Milliseid mänguväljaku elemente on vaja, et tõsta laste keskkonnateadlikkust?

  • KÖÖGIVILJAAED: jälgida kuidas taimed kasvavad, uurida tähelepanelikult juuri ja mis toimub pinna all.
  • TAIMETEADUS: õppida ise köögivilju, puuvilju, ürte või lilli kasvatama.
  • LINDUDE SÖÖTMINE: jälgida kohalike lindude käitumist, toita neid talveajal ning õppida tundma nende laule ja harjumusi.
  • SUURENDUSKLAAS: et vaadata lähemalt, kuidas lilled, viljad või lehed välja näevad.
  • JÄÄTMEKÄITLUSKASTID: teha esimesed sammud prügi sorteerimises.

 


NIPP

Et Teie mänguväljak sarnaneks väikese ökokooliga ning kannaks seesuguseid väärtusi, võite välialale lisada tahvli, puidust tooli ja päikesevarju - nii on teie väike ökokool valmis!


 

2. ETAPP - LOODUSLIKUD MATERJALID



Ökomänguväljaku elemendid peaksid olema toodetud keskkonnasõbralikult ja ökoloogilistest materjalidest. Tootmisel kasutame peamiselt nii looduslikku puitu kui ka taaskasutatud materjale. Näiteks kummirehvid saavad meie ettevõttes teise elu, sest need on takistusradade üks osa või kaalukiige maapinna pehmendused. Kasutuses olev puit on äärmiselt vastupidav ja ilmastikukindel, käe all katsudes mõnus, hõlpsasti hooldatav ja parandatav ning mis peamine, keskkonnasõbralik.

 


NIPP

Parim valik ökomänguväljakute jaoks on mänguvahendid, mis on valmistatud looduslikust robiiniapuidust. See puit sarnaneb looduse endaga ning on peamine materjal Lars Laj mänguväljakute Nature, Dreamword ja Modern Nature sarjades.


 

 

3. ETAPP - TURVAALA



Ökomänguväljakud soovitame paigaldada looduslikele turvaaladele nagu liiv, puukooremultš või muru:

Liiv - parim variant on pestud liiv suurusega 0,2-2 mm ja paigaldada vähemalt 30 cm kihina.
Multš – puukooremultš 2-8 mm: selline turvaala pole ainult looduslik, vaid ka äärmiselt ohutu ja turvaline!    
Kas teadsite, et liivast- või multšist turvaalale on võimalik paigaldada ka väga kõrged elemendid? Nende kriitiline kukkumiskõrgus võib ületada 1 meetrit!

 


NIPP

Kuna lastele meeldib liivaga mängida siis võib kogu turvaala olla tohutu suur liivakast. Kui soovite kujundada liivaga mängimiseks eraldi ala siis pakume selleks puitpalissaadi, et saaksite luua mistahes kujuga liivakasti.


 

Murust turvaala - kui mänguväljaku elemendi kriitiline kukkumiskõrgus on alla 1 m, saab elemendi paigaldada otse hästi hooldatud murupinnale! Meie tootekataloogist ja kodulehelt leiate selliseid elemente üle 130 erineva: vedrukiiged, kaalukiiged, liumäed, puidust mängumajad ja palju muud - tutvuge ja veenduge ise!

 

Muru on turvaalana sõbralik lahendus nii lastele kui ka keskkonnale: rohi alandab õhutemperatuuri ja hoiab mullas niiskust ning murul kõndimine jahutab ja lohutab väikesi jalakesi palava ilmaga kui õhk on kuum ja kuiv. Muru moodustab ka ökosüsteemi putukatele ja väikestele loomadele ning eraldab hapnikku.

 


NIPP

Kui mänguväljaku alal jääb ruumi üle, siis on hea paigutada mänguväljaku lähedusse mõni pink, laud, tool, võrkkiik või lõkketule koht, et luua paik puhkuseks ja lõõgastumiseks.


  

4. ETAPP – MITMEKESINE MAASTIK


Looduslikud künkad on lastele fantastilised kohad ronimiseks, veeremiseks, jooksmiseks ja libisemiseks. Kasutades loodusliku maastiku ilu on võimalik luua ainulaadne mänguväljak! Meie disainerid saavad teid aidata ja soovitavad, millised mänguväljaku elemendid tuleks paigaldada tasasele pinnale ja millised on mõeldud küngastele.

 


NIPP

Lars Laj sortimendis on vähemalt 30 spetsiaalset mänguväljaku elementi, mida saab paigaldada mägedele, küngastele või nõlvadele - näiteks toode nimega Hekla! Meie disainerid saavad luua spetsiaalse mänguväljaku projekti, mis vastab teie vajadustele ja ohutusnõuetele.


 

 

5. ETAPP - HALJASTUS



Ökomänguväljaku üks tähtsam osa on rohelus ning haljastust planeerides tasub valida taimeliike teadlikult:

  • laiade võradega puud (nt hobukastanid, tammed ja vahtrad) pakuvad kaitset päikese ja kerge vihma eest
  • tihedad põõsad (nt enelad, kontpuud ja tuhkpuud) sobivad suurepäraselt loodusliku hekina, mis eraldab ja kaitseb mänguväljakut linnamüra eest ning muutub lindude pesitsuskohaks,
  • lõhna- ja maitsetaimed on samuti hea valik: parimad taimeliigid selleks on lõhnavad (näiteks kannikesed, mündid, sirelid ja ebajasmiinid), värvilised (nt enelad, pihlakad) ja erineva tekstuuriga (nt karedate lehtedega heliotroop või pehmete okastega okaspuud), 
  • ning tähtsal kohal on putuktolmlevad lilled: sellised taimed (nt võililled, aed-liivatee, rukkililled, floksid ja vaarikad) meelitavad mänguväljakule mesilasi ja kimalasi. 

 

TÄHELEPANU! 

Mänguväljakule ei tohi istutada mürgiseid taimi (nende hulka kuuluvad näiteks jugapuud, kikkapuud, lumimarjad, maikellukesed, käokingad). Vältima peaks ka taimeliike, millel on okkad ja teravad või rabedad oksad (lodjapuud, kuused, nulud või roosid).

 


NIPP

Lilli ja köögivilju saab lihtsalt istutada puidust kastidesse. Jäätmete vältimiseks valmistame istutuskastid Lars Laj mänguväljakute tootmise puitdetailide ülejääkidest.


 

 

6. ETAPP - LIIVA- JA VEEMÄNG



Mänguväljaku elemendid, mis on mõeldud liiva- ja veemängudeks on hädavajalikud iga ökomänguväljaku jaoks! Liiva ja veega mängimine on lastele, eriti pisematele lõbus ja meelelahutuslik tegevus, mille käigus arenevad lapse käelised oskused ja kujutlusvõime ning lisaks on see hea võimalus luua uusi sõprussuhteid.

 


NIPP

Soovitame valida liiva- ja veemängude jaoks traditsioonilisi liivakaste või valamuga puidust komplekte, metallist ämbreid ja kraanarihmasüsteemi. Lisades mänguväljakule paar elementi liiva- ja veemängude tegevustest, saab isegi väikesest mänguväljakust põnev ja avastusterohke mänguala.


 

OMA ÖKOMÄNGUVÄLJAKU LOOMISEKS VÕTKE MEIEGA ÜHENDUST!

Telli kataloog

Loome koos ökomänguväljaku!

Meie planeet nõuab meilt üha enam hoolt ja austust - meie Lars Laj-s mõtleme tulevikule - lõppude lõpuks on meie jaoks kõige olulisem just laste heaolu!

children
care
wood
promo banner
Telli või lae alla   meie tootekataloog
wooden playground

Kas sa vajad eritellimusel mänguväljakut?

Projekteerime ja toodame erilahendusega mänguväljakuid. Võta meiega ühendust!

yellow leaf
design lab
two little boys
two little girls
callipers

Projekteerime ja toodame erilahendusega mänguväljakuid. Võta meiega ühendust!

Uudised

Uudiste list

Rahvusvahelise krediidihindamise ettevõte Creditinfo Eesti AS tunnustas ka sel aastal Lars Laj Eesti OÜ majanduslikku seisukorda.

Ilmad on läinud juba mõnusalt soojaks ning tahame aina enam aega veeta õues. Kui soovite kavandada oma aeda lastele mängimiseks turvalist ja lõbusat vaba aja veetmise kohta, siis selleks võiks järgida neid seitset etappi.

Unikaalsed ja suursugused Lars Laj puidust laevad on randunud!

x

Meie veebisait kasutab küpsiseid statistilistel, reklaami- ja funktsionaalsetel eesmärkidel. Tänu sellele saame veebisaidi kohandada vastavalt teie vajadustele. Kõik saavad küpsiseid aktsepteerida või need brauseris keelata, nii et teavet ei koguta. Vaata kuidas küpsised keelata. Meie Privaatsuspoliitika