1. etapp: mänguväljaku asukoht
Milline on parim koht mänguväljaku paigaldamiseks koduhoovis? Kui plaanite lastele mänguala, siis tuleb arvestada mitmete teguritega:
Selleks, et oma lapsi suvel kõrvetava päikese eest kaitsta, on hea mõte paigutada mänguväljak puude varju (hoida sobivat kaugust okstest) või päikesevarju alla.
Maja lähedus:
Mänguväljak on ohutu rajada väravast või garaažist kaugemale, kuid samas peaks see olema järelvaataja vaatamisläheduses (näiteks terrassi või köögiakna lähedal), et väikestel silma peal hoida.
Taimed:
Laste mänguala võiks vaadelda kui terviklikku väliruumi, kus lapsed veedavad oma vaba aega, arenevad, avastavad maailma ja lõõgastuvad. Seega tasub luua hubane mänguväljaku ümbrus:
- taimed: istutage söödavaid, mittemürgiseid rohelisi taimi ja värvilisi lilli, mis meelitavad liblikaid.
- aed: kui armastame ise aia eest hoolitseda, siis sisestame selle kire ka oma lastele. Aidake neil teha oma köögiviljaaed (meie pakkumises leiate spetsiaalselt kujundatud köögiviljaaia või puidust potid) või lillepeenar.
- piirded: kui mänguväljak on aia lähedal, siis oleks mänguala hea varjutada kasutades taimi (hekk, puud, põõsad), et tagada laste privaatsus ja kaitsta neid müra ja saaste eest.
2. etapp: Aia mõõtmed
Koduaia mänguväljaku varustuse valik sõltub laste tulevase mänguala suurusest. Mänguvarustus tuleb paigaldada üksteisest piisavale kaugusele, et lapsed saaksid neid ohutult kasutada, näiteks liumäelt liugu lastes ei jookse nad kiigel kiikuvate õdede-vendade otsa.
3. etapp: mänguväljaku materjalid
Mänguväljak koduaias on investeering aastateks! Selle asemel, et valida mänguväljakuvarustus, mis on valmistatud mittekestvatest ja ebakvaliteetsetest materjalidest ning kulub juba ühe hooaja pärast, tasub kaaluda kvaliteetse mänguväljaku ostmist. Kvaliteetsed mänguväljaku elemendid on valmistatud täispuidust, mis kestavad aastaid ja mida kasutavad tulevikus mitte ainult meie lapsed, vaid ka meie lapselapsed. Lars Laj mänguväljakud on valmistatud lehisest ja robiinia puidust ning need on eriti vastupidavad ilmastikutingimustele.
4. etapp: mänguväljakute stiil
Mänguväljak peaks olema kohandatud vastavalt ümbritsevale alale. Kas teie aed on kujundatud klassikalises, elegantses stiilis või on see minimalistlik ja kaasaegne? Tuleks tähelepanu pöörata, et materjalid ja üldine stiil sobituks ümbritseva keskkonnaga.
5. etapp: koduaia mänguväljaku varustus
Millised mänguvahendid on koduaedade jaoks parimad?
Liiva ja vee mängukomplektid
Võiks öelda, et liivakast on igal mänguväljakul kohustuslik element. Väikelastele meeldib liivaga mängida ja veelgi enam - see on tegevus, mis toetab sensoorsete ja motoorsete oskuste ning kujutlusvõime arengut. Liivakast ei pea alati olema standardne lahendus, vaid saab kasutada ka erinevat tüüpi puidust ääriseid, millest saab teha eri kuju ja suurusega liivakaste. Liivakasti juurde või sisse saab paigutada mängu laua ja toolid, ekskavaatori või ämbriga süsteemi, mis annavad mänguväljakule lisavõimalusi.
Multifunktsionaalsed mängukomplektid
Üle 3-aastased lapsed armastavad ronimisredelite ja ronimisseintega mänguväljaku elemente, millel nad saavad ohutult mängida ning arendada füüsilisi ja motoorseid oskusi. Lisaks paljudele ronimisvõimalustele saab multifunktsionaalseid seadmeid varustada ka erinevate liurennidega: nii klassikaliste kui ka Twisteri liumäega, mis toob kaasa suuremat põnevust!
Kiiged ja vedrukiiged
Veel üheks mänguväljaku populaarseks elemendiks on kiik ning vedrukiik! Kiiged ja vedrukiiged ei taga mitte ainult lõbu – kiikumisel on ka lastele rahustav mõju. Lisaks arendab kiikumine tasakaalutunnetust. Sõltuvalt laste eelistustest ja vanusest saab valida sobiva kiigeistme. Pesaiste sobib kõigile ning seal on isegi vanemal koos väikelapsega lõbus!
Mängumajad
Puitmaja on funktsionaalne, esteetiline ja inspireeriv mänguväljaku element koduaia jaoks. Mängumajad võivad olla mistahes disainiga, et sobituksid teie hoovi, lihtsast ja maalähedasest puidust hütist kuni moodsa liivakastiga mängumajani.
Teemamänguväljakud
Kas teie laps unistab väikesest lossist aias või hoopis džungli majast? Temaatilised mänguväljakud panevad laste fantaasia lendama ning julgustavad neid unistama. Teemamänguväljakul võivad olla näiteks lossid, väikesed paleed, kauplused, džungliteemalised ronimiselemendid ja palju muud!
Aed on ideaalne koht igapäevaste harjutuste tegemiseks. Välijõusaali elemente, tasakaaluraja varustust, minijalgpalli väravaid, korvpallikorvi, lauajalgpalli või -tennise lauda saab paigaldada ka koduaeda. Kõik selleks, et julgustada lapsi (ja ka täiskasvanuid) koos treenima ja mängima.
6. etapp: turvaaluskatend
Ohutu mängu tagamiseks tuleb mänguväljaku seadmed paigaldada ohutule pinnale: sõltuvalt seadme kõrgusest võib see olla hästi hooldatud muru, kruus, liiv, puukooremultš, kummimultš või värviline valatavast kummigraanulitest katend. Kui teil on kahtlusi, kas teie maapind sobib kiige või liumäega mänguväljaku paigaldamiseks, siis võtke meiega ühendust ning me saame teid nõustada.
7. etapp: puhkeala
Ärgem unustagem hubase lõõgastumis- ja puhkeala loomist kogu perele. Piknikuvarjualused, puidust varjualused pinkide ja grilliga, puidust pingid ja lauad, võrkkiiged on vaid mõned variandid, kuidas luua oma aega mõnus puhkeala nii päevasteks kui õhtuseks ajaks!